AMAA 2019: Here are the winners at the 15th movie awards

Here are the winners of the 2019 Africa Movie Academy Awards, which held on Sunday, October 27, 2019, at the Landmark Event Centre in Lagos.

Here are the winners of the 2019 Africa Movie Academy Awards, which held on Sunday, October 27, 2019, at the Landmark Event Centre in Lagos.png

AMAA 2019 kicked off with a red carpet at about 5PM at the Landmark Event Centre on Sunday, October 27, 2019.
Actress and producer, Kemi Lala Akindoju, Lorenzo Menakaya and comedian, Funnybone are the hosts of the 15th edition of the AMAA held in 2019
Here are the winners of the 15th edition of the AMAAs.
Michael Anyiam Osigwe Award For Best Film by an African-Born Director Living Abroad
Julius Amedume – Rattlesnakes (WINNER)
Tosin Coker – Lara and the Beats
Robert O. Peters – Makeroom
Best Diaspora Short Film
Bail (UK) (WINNER)
Oath Bound (UK)
Fevah (USA)
I Am Superman (Brazil)
Best Diaspora Documentary
Wax Print 1 FABRIC, 4 continent (UK)
The Guardian of No Return (Guadalope)
Dare to Dream (USA/CUBA)
Drugs as Weapons Against Us (USA)
My Friend Fela (Brazil) (WINNER)
Best Diaspora Narrative Feature
Nine Nights (UK)
Olympia (USA)
Traffik (US)
Hero (Trinidad and Tobago/Canada) (WINNER)
Sprinter (Jamaica)
Best Achievement in Production Design
Redemption (Mozambique) (WINNER)
Rafiki (Kenya)
Ellen, The Ellen Parkies Stories (S. Africa)
Urgent (Morroco)
Burial of Kojo (Ghana)
Sew the Winter to My Skin (S. Africa)
Mercy of the Jungle (Rwanda)
Delivery Boy (Nigeria)
Best Achievement in Costume Design
Sew the Winter to My Skin (S. Africa)
Light in the Dark (Nigeria)
Rafiki (Kenya)
King of Boys (Nigeria)
Lara and the Beats (Nigeria)
Urgent (Morocco)
Mabata Bata (Mozambique)
Mercy of the Jungle (Rwanda) (WINNER)
Best Achievement in Make-Up
Makeroom (Nigeria)
Gold Statue (Nigeria)
Veronica’s Wish (Uganda)
Sew the Winter to My Skin (S. Africa)
Before the Vows (GHANA)
Mercy of the Jungle (Rwanda) (WINNER)
The Burial of Kojo (Ghana)
Best Achievement in Soundtrack
Subira (Kenya)
Mabata Bata (Mozambique) (WINNER)
Farewell Ella Bella (S. AFRICA)
Mercy of the Jungle (Rwanda)
Sew the Winter to My Skin (S. Africa)
Lara and the Beats (Nigeria)
The Delivery Boy (Nigeria)
Redemption (Mozambique)
Best Achievement in Visual Effects
Makeroom (Nigeria)
Sew the Winter to My Skin (S. Africa)
Knockout Blessing (Nigeria)
Mabata Bata (Mozambique)
The Delivery Boy (Nigeria) (WINNER)
The King of Boys (Nigeria)
NFVCB Award For Best Nigerian Film
The Delivery Boy
Lara and the Beats
Makeroom
King of Boys (WINNER)
Gold Statute
Up North
Knockout Blessing
Best Documentary
Djambar, Sembene the Unsubmissive (Cameroun)
The State Against Mandela (South Africa)
Golden Fish, African Fish (Senegal)
Skin (Nigeria)
Khartoum Offside (Sudan) (WINNER)
Le loups d’or de Balole (Burkina Faso)
Sur Les Traces de Mamani Abdoulaye (Niger)
No Gold For Katsaka (Burkina Faso)
Mother, I am Suffocating, This Is My Last Film About You (Lesotho)
Ousmane Sembene Award For Best Film in an African Language
Makeroom (Nigeria)
Mabata Bata (Mozambique)
Rafiki (Kenya) (WINNER)
Bahasha -The Envelope (Tanzania)
Azali (Ghana)
Efere Ozako Award For Best Short Film
The Fisherman (Ghana)
A Tune of Kora (SENEGAL) (WINNER)
ICYASHA (Rwanda)
NAMOW2018 (KENYA)
Vagabond (GHANA)
Measure of a Woman (SA)
Mma Moeketsi (SA)
Motswakwa (BOTSWANA)
Tonight’s Opening Act (EGYPT)
Hello Rain (NIGERIA)
Best Achievement in Sound
The Last Victim (S. Africa)
Sew the Winter to My Skin (S. Africa)
Makeroom (Nigeria)
The Delivery Boy (Nigeria)
The Burial of Kojo (Ghana)
Urgent (Morocco)
Mabata Bata (Mozambique) (WINNER)
Redemption (Mozambique)
Best Achievement in Cinematography
Mabata Bata (Mozambique)
Sew the Winter to My Skin (S. Africa) (WINNER)
Mother, I am Suffocating, This Is My Last Film About You (Lesotho)
Redemption (Mozambique)
Rafiki (Kenya)
Delivery Boy (Nigeria)
The Burial of Kojo (Ghana)
Redemption (Mozambique)
Best Achievement in Editing
The Delivery Boy (Nigeria)
The Burial of Kojo (Ghana)
The Last Victim (S. Africa)
Rafiki (Kenya) (WINNER)
The Gold Statute (Nigeria)
Diamond in the Sky (Nigeria)
Mercy of the Jungle (Rwanda)
Sew The Winter To My Skin (S. Africa)
Best Achievement in Screenplay
The Delivery Boy (Nigeria)
The Last Victim (S. Africa)
Rafiki (Kenya)
Diamond in the Sky (Nigeria)
Gold Statute (Morocco)
6 Lara and the Beats (Nigeria)
Redemption (Mozambique) (WINNER)
Up North (Nigeria)
Best Animation
Kitwana Journey – Kenya
Choices – Nigeria (WINNER)
Isolated- Kenya
Afrogames – Burkina Faso
Best Young/Promising Actor
Youssef Alaoui (Ayoub) URGENT
Angel Onyinyechi Unigwe (Adaeze) LIGHT IN THE DARK
Cynthia Dankwa (Esi) BURIAL OF KOJO (WINNER)
Emilio Bilo (Azarias) Mabata Bata
Jamma Ibrahim (Amir) The Delivery Boy
Catherine Credo (Neema) Fatuma
Best Actor in a Supporting Role
Remilekun “Reminisce” Sarafu (Makanaki) King of Boys
Jarrid Geduld 9 (Abie) Ellen, The Ellen Parkies Story (WINNER)
Zolisa Xaluva (Wyatt Earp) Sew the Winter to my Skin
Kanayo O. Kanyayo (Chief Otuekong) Up North
Kobina Amissah-Sam (Kwabina) The Burial of Kojo
Bucci Franklyn (Dagogo) Knockout Blessing
Best Actress in a Supporting Role
Eniola Shobayo (Vivian) Knockout Blessing
Linda Ejiofer (Oby) Knockout Blessing
Kandyse McClure (Golden Eyes) Sew the Winter to My Skin
Adesua Etomi (Kemi) The King of Boys (WINNER)
Joke Silva (Mama Jumoke) Light in the Dark
Arlete Bombe (Mia) Redemption
Best Actor in a Leading Role
Gabriel Afolayan Gold Statue
Joseph Otsiman (Kojo) The Burial of Kojo
Chinedu Ikedieze (Big Chi) Lara and the Beats
Jimmy Jean Louis (Robert McQueen) Rattlesnakes
Gil Alexandre (Bruno) Redemption
Marc Zinga ( Mercy of the Jungle) (WINNER)
Ezra Mabengeza (Samson) Sew The Winter To My Skin
Ayoub Bombwe ( Mwanyusi ) Fatuma
Best Actress in a Leading Role
Sheila Munyiva (Ziki) Rafik
Rita Dominic (Jumoke Arinze) Light in the Dark
Jill Levenberg (Ellen) The Ellen Parkies Story
Beatrice Taisamo (Fatuma) Fatuma
Seyi Shay (Lara) Lara and the Beats
Sola Sobowale (Eniola) King of Boys (WINNER)
Jemima Osunde (Nkem) The Delivery Boy
Samantha Mugatsia (Kena) Rafiki
Best Director-First Feature Film
Blitz Bazawule – The Burial of Kojo (Ghana) (WINNER)
Adekunle “Nodash” Adejuyigbe – The Delivery Boy (Nigeria)
Sippy Chadha – Subira (Tanzania)
Nicole Amarteifo – Before the Vows (Ghana)
Best Director
Wanuri Kahui – Rafiki (Kenya)
Adekunle “Nodash” Adejuyigbe – The Delivery Boy (Nigeria)
Daryne Joshua -Ellen, The Ellen Parkies Story (S. Africa)
Jahmil X. Qubeka – Sew the Winter to My Skin (S. Africa) (WINNER)
Kemi Adetiba – King of Boys (Nigeria)
Mohcine Besri – Urgent (Morocco)
Mickey Fonseca – Redemption (Mozambique)
Joël Karekezi- Mercy of the Jungle (Rwanda)
Best Film
Rafiki (Kenya)
Mercy of the Jungle (Rwanda) (WINNER)
The Delivery Boy (Nigeria)
Ellen, The Ellen Parkies Story (S. Africa)
Sew the Winter to My Skin (S. Africa)
Redemption (Mozambique)
King of Boys (Nigeria)
Urgent (Morocco)

Read more on our official Facebook page for updates on all 2019 news

9jatalkative
9jatalkative is a news and entertainment blog that keeps you updated on all latest news and celebrity trends as well as music and movies!